Meridian Superliga

vest14

Častan otpor majstorima sa „Žerlana“

U poslednjoj proveri pred početak sezone i start u kvalifikacijama za Ligu šampiona, Partizan je danas pred oko 15.000 gledalaca u Humskoj poraen od Olimpika iz Liona sa 1:3. Ipak, opšti je utisak da je ovaj meč protiv izuzetno snažnog protivnika itekako bio koristan za crno-bele...

Meč je počeo sa nekih 10-12 minuta zakašnjenja. Razlog za to je nešto „produžena“ proslava našeg kluba, s obzirom da su fudbaleri koji će braniti boje Partizana u sezoni 2008/09, kao i svi članovi stručnog štaba, najpre svi pojedinačno predstavljeni (kako starosedeoci, tako i oni koji su ovog leta došli u Partizan), a zatim su dobili i 2 pehara namenjena šampionu države za sezonu 2007/08 (pehar FSS-a i pehar Zajednice superligaša) i zlatne medalje.

Partizan je dobro ušao u meč. Već u 5. minutu beležimo prvo uzbuđenje pred golom Francuza. Veljko Paunović je odlično šutirao po zemlji sa 20-ak metara, pravo u levi donji ugao, ali je golman Liona Loris odlično intervenisao.

U 10. minutu Lion uzvraća. Danas sjajni Benzema iz mrtvog ugla odigrava povratnu loptu ka Govuu, ali ovaj šutira preko gola Božovića.

Igrao se 12. minut kada je na 20 metara od gola Liona fauliran Diara. Kapiten Đorđević je dobro izveo slobodan udarac ali lopta zamalo odlazi preko gola.

Samo minut kasnije Tošić greši, Benzema prihvata loptu, kreće sam ka golu Partizana i šutira sa 16 metara ali je neprecizan - lopta ide pored leve stative u gol aut.

U ovoj početnoj fazi utakmice, uzbuđenja se malte ne neizmenično ređaju na obe strane. Tako je već u 15. minutu opet Partizan „na potezu“. Diara pravi odličan solo prodor, ulazi sa leve strane u sredinu, odapinje sa 16 metara u sam donji levi ugao ali se Loris sjajno baca i uspeva da ukroti opasan šut.

U 18. minutu gosti dolaze u vođstvo: Benzema centrira sa leve strane, lopta pogađa Sikimića i ulazi pored „prve“ stative u mrežu Božovića - 0:1, puno peha za crno-bele i istovremeno puno sreće u ovoj situaciji za Lion. Ovaj pogodak Liona, nakon potpuno ravnopravne utakmice u prvih 15 minuta, nekako je ošamutio crno bele. Već u 21. minutu Pjanić ima lepu priliku da duplira vođstvo gostiju ali je ne koristi, da bi već u narednom (22.) minutu ipak bilo 0:2. Klerk centrira sa desne strane, loptu iz okreta zahvata Govu i upućuje udarac, a lopta na putu ka golu opet pogađa Sikimića, malo menja smer, i to taman toliko da uleti u sam levi ugao gola nemoćnog Božovića. Francuzi u ovom periodu dominiraju na terenu i imaju u 27. minutu novu priliku, ali udarac Pjanića Božović odlično brani.

U 32. minutu „gužva“ na terenu. Makun je brutalno startovao na Fejsu, zaista je „mirisalo“ na težu povredu našeg fudbalera, ali se naše zle slutnje srećom nisu obistinile.

Sedam minuta kasnije (39. minut) sjajna akcija Partizana. Moreira je uzeo loptu na 40-ak metara od gola Liona, stuštio ne nezadrživo ka golu gostiju, odigrao je dupli pas sa Paunovićem i kad je od njega ponovo primio loptu, usledio je rezantan prizeman udarac - precizno, pravo u mrežu, 1:2!

Do kraja poluvremena beležimo solidan „slobodnjak“ Tošića, a potom i 100%-tnu šansu za goste kada je Benzema kao duh sam ispred Božovića, ali njegov udarac završava pored gola.

U drugih 45 minuta oba tima ulaze bez ikakvih izmena u sastavima. U 49. minutu slobodan udarac sa desne strane za Partizan, centaršut Tošića, a Govu zamalo da postigne autogol - lopta ipak sa njegove glave ide samo u spoljni deo mreže.

U 65. minutu gosti postižu i treći pogodak. Nekoliko lepih i preciznih pasova igrača Liona, Benzema prihvata loptu, ulazi u šesnaesterac i desnom spoljnom je šalje uz samu levu stativu u mrežu - 1:3.

Do kraja utakmice, Partizan je imao nekoliko prilika da smanji vođstvo Liona - Bogunović u 72. (zamalo je zakasnio na pas Diare), Veljko Paunović u 75. (ubacivanje Diare sa desne strane, golman Loris odbija loptu, ali onda ipak biva malo brži od našeg napadača i otklanja opasnost), a onda u samom finišu opet je (i to dva puta!) Bogunović u šansi - u 90. minutu njegov volej odlazi preko gola, a u prvom minutu nadoknade šutira iz izgledne situacije pored gola.

Sa druge strane, beležimo i dve lepe priliku gostiju: U 74. minutu je Pied sam ispred Božovića, ali se spetljao u trenutku kad su svi očekivali udarac ka golu i lopta mu beži u gol aut. U 89. minutu dobra akcija Liona, centaršut sa leve strane, sjajan udarac glavom Grenijea sa nekih 7-8 metara, ali Božović pravi paradu i loptu ispod same prečke izbija u korner.

Da rezimiramo utiske:

Zaslužena pobeda Liona. Reč je o vrhunskoj ekipi koja pripada samom „kremu“ evropskog fudbala i koja je to i danas u Beogradu demonstrirala. Lion je ekipa sastavljena od sjajnih individualaca - znalaca, tehničara, ali i disciplinovanih fudbalera koji u svakom momentu znaju šta im je činiti. Oni igraju fudbal sa takvom lakoćom koja zadivljuje svakog onog koji ih posmatra. Nisu oni tek tako toliko uspešni (i to neprekidno!) od 2000. godine na ovamo, nemaju oni tek tako čak 7 uzastopnih titula šampiona Francuske, nisu njima „s neba pala“ 8 uzastopnih (i to veoma zapaženih!) učešća u Ligi šampiona - od toga čak 3 uzastopna 1/4-finala (2004, 2005. i 2006. godine) i samo spletom po njih potpuno nesrećnih okolnosti dva propuštena učešća i u 1/2-finalu Lige šampiona. Veliki klub, sa ogromnim budžetom, sjajnim organizacionim sistemom i očigledno veoma kvalitetnim stručnim radom. Klub i tim koji je danas znatno ispred Partizana.

Sa druge strane, Partizanu se nema mnogo toga zameriti. Igrao je, pokušavao je, u više navrata je akcijama i potezima dizao 15.000 ljudi na noge i nije se nijednog trenutka predavao. Bilo je danas individualnih grešaka u redovima crno-belih, ali...teško je odigrati 90 minuta bez grešaka u situaciji kad naspram sebe imaš tako kvalitetnog protivnika koji te jednostavno na greške primorava.

Publika je zato, i pored poraza od 1:3, ispratila fudbalere Partizana aplauzima sa terena. Aplauze je, što je za svaku pohvalu, na kraju meča dobila i ekipa Liona, a posebno je bio impresivan momenat kada je dvostruki strelac Benzema (sjajan fudbaler, od rase i klase!) u 69. minutu napuštao teren - ceo stadion je aplaudirao francuskom reprezentativnom napadaču koji je očigledno bio „ganut“ tim gestom publike, pa je pozdrave uzvraćao publici čitavim hodom od terena ka svlačionici.

Partizan nema za čim da žali. Iza sebe ima jednu utakmicu koja mu može doneti samo koristi. Stekli smo jedno dodatno veliko iskustvo, slično onima koje smo prošle godine sticali u duelima protiv milanskog Intera i madridskog Reala. Samo u mečevima protiv jakih suparnika, protiv kvalitetnijih timova od našeg, protiv ekipa iz samog evropskog vrha, tim Partizana može napredovati i zašto ne reći - i naučiti ponešto kad je fudbalska igra u pitanju. A poraz u jednoj prijateljskoj utakmici i nije neka prevelika cena za sve to, zar ne?

Dobitak za Partizan predstavlja i činjenica da su danas protiv velikog Liona u dresu Partizana zaigrale i novajlije u našim redovima - Fejsa, Bogunović, Ngambi i Ljajić. Posebno raduje podatak da je „mali“ Ljajić odigrao veoma „drčno“ u tih 15-ak minuta koliko je proveo na terenu. Imao je nekoliko lepih poteza i ukoliko nastavi kvalitetno da radi kao do sada - Partizan će u njemu dobiti svog novog velikog aduta u godinama koje su pred nama. Uostalom, momak nosi na dresu broj 22 (a znate ko je dres sa tim brojem poslednji nosio u Partizanu pre Ljajića) i sama ta činjenica ga obavezuje da krene stopama Saše Ilića...

Već od sutra Partizan kreće sa pripremama za meč u Bakuu koji je na programu u utorak (29.07.) i koji je od ogromne važnosti za naš klub. Usudićemo se da napišemo da će ishod iz dva meča protiv Azerbejdžanaca u 2. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona (revanš u Beogradu je na programu u sredu, 06.08. sa početkom u 20:45 časova) praktično odrediti čitav tok sezone 2008/09 kada su crno-beli u pitanju. Na put za Baku ekipa Partizana kreće već u nedelju (27.07.). Čini se da je to pametan potez kluba, tim pre ako se zna da vremenska razlika između Bakua i Beograda iznosi čitava 3 sata i da je ekipi potrebno vreme za navikavanje na drugu vremensku zonu. Crno-beli, srećno u Bakuu i da se već odande vratite sa rezultatom koji obećava proboj u 3. kolo kvalifikacija!