29.10.2008

SL: Zvezda opet stala, Rad upisao prvu pobedu

Više nema ekipa u Jelen Superligi bez pobede.
Borac i Rad su upisali "trojke", a Čačani su se prvi put u šampionatu radovali, ni manje ni više, nego protiv Crvene zvezde!

Crveno-beli su posle poraza u večitom derbiju vezali dva uspeha, protiv Napretka i OFK Beograda, ali su opet zaustavljeni kraj Morave.

Zvezdin "dželat" je bio njen nesuđeni igrač, Darko Lazović, koji je letos umalo završio na Marakani. On je u
85. minutu kontranapad "zebri" pretvorio u pobedonosni gol.

I Rad je konačno slavio. "Građevinari" su uknjižili "trojku" protiv Vojvodine, na debiju najmlađeg trenera u istoriji elitnog ranga takmičenja, Marka Nikolića.

Novosađani su u 29. minutu na Banjici propustili šansu, pa je dva minuta kasnije usledila kazna.

Loptu ubačenu iz auta u šesnaesterac prihvatio je Radivojević, atraktivnim driblingom prebacio Lovrića, opet primio loptu i tukao po zemlji ispod golmana Brkića, što je bio jedini gol na utakmici.

Da Javoru prija Beograd pokazalo se i na Karaburmi. Prethodno su Ivanjičani remizirali na Banjici i u Humskoj, a slavili na Marakani.

Monotoniju na Omladinskom stadionu prekinuo je Račić. Skočio je između štopera OFK Beograda, na pet-šest metara od gola i "zapakovao tri boda" koja su otišla u Ivanjicu. Javor je stigao do trećeg mesta na tabeli.

Banat je zasluženo pobedio Kuljane, koji su od 39. minuta igrali bez isključenog Kekezovića (dobio dva žuta za četiri minuta).

Domaćin je u drugom poluvremenu u potpunosti dominirao, a uspeh mu je doneo Đukić, udarcem glavom u padu sa "druge stative u 53. minutu. Zrenjaninci su se tako po broju bodova izjednačili sa Hajdukom.

Kruševljani su do pobede nad Čukaričkim došli posle dva volej-udarca, prvo Vujovića (62. minut), zatim i Pavlovića (82).

Kuriozitet kola je da su pobede zabeležile četiri poslednjeplasirane ekipe.

Evro-gol kapitena Moa, šampion ubedljiv

Evro-gol Almamija Moreire biće jedini detalj sa meča Partizan - Jagodina (2:0), koji će se pamtiti duže od čitanja izveštaja. Portugalac sa kapitenskom trakom na ruci oduševio je navijače u Humskoj u 67. minutu i osigurao prvu pobedu timu, još od 5. oktobra, kada je "valjak" u večitom derbiju pobedio Crvenu zvezdu istim rezultatom.

Posle vanrednog, 10. kola Superlige u sredu, Partizan je figurativno rečeno osvojio šest bodova, jer su u istom danu, samo ranije,
poraženi i Crvena zvezda i Vojvodina, tako da osvajač srpske duple krune naredni vikend dočekuje sa sedam bodova više od Novosađana i čak 11 od najvećeg rivala iz komšiluka.

Prvi gol na meču postigao je Lamin Dijara u 12. minutu i tako načeo Jagodinu, prvi tim posle Crvene zvezde, koji nije uspeo da zatrese mrežu Mladena Božovića. Ujedno, ovo je prva pobeda ekipe Slaviše Jokanovića posle remija sa Javorom (2:2), odnosno poraza od Sampdorije (1:2) i Čukaričkog (0:1).

"Pokazalo se da kad igramo kao tim vrlo teško bilo koja ekipa može da nam odoli. Svih 90 minuta smo bili na visini zadatka, ambiciozni, motivisani i koncetrisani, a rezultat je samo posledica svega toga", rekao je Jokanović posle utakmice.

Golman gostiju Danilo Pustinjaković nije primio gol u prvoj akciji crno-belih na meču, kada je Dijara pogodio stativu, ali jeste u 12. minutu, kada je postalo jasno da sveopšta defanziva koju je pozvao strateg Jagodine Milojko Gašić neće dugo izdržati.

Senegalac je desnicom krunisao lepu akciju tima, koju je započeo Srđa Knežević pasom u prostor za Đorđa Lazića. On je utrčao u šesnaesterac protivnika i okružen dvojicom čuvara mogao je jedino vrhom kopačke da prebaci loptu ka usamljenom Dijari, što je i učinio, a golgeter tima nije umeo da promaši sa šest metara od gol linije. Pustinjaković je zakačio, ali ne i zaustavio loptu - 1:0.

Nedugo zatim, povredio se asistent Lazić i još pre završetka meča završio na ispitivanjima na VMA (dobio je jači udarac u potkolenicu, a kako je objasnio Jokanović nije u pitanju teža povreda). Zamenio ga je mladi Adem Ljajić i pokazao da jeste talenat vredan pažnje, iako je u nekoliko navrata nervirao navijače zbog preteranog "pipkanja" lopte i insistiranja na driblinzima.

Ruku na srce, zanimljivo je do gola Moreire bilo samo kada je lopta i bila u Ljajićevim nogama. Rano vođstvo Partizana nije nateralo Jagodince da pokušaju da izjednače, a domaći tim se pomalo uljuljkao, tako da je od 12. do 45. minuta vredna pomena bila samo akcija bekova Partizana: Ivan Obradović je pogodio u čelo imenjaka Stevanovića, ali je njegov udarac glavom završio u telu Pustinjakovića.

Na drugoj strani dva puta je morao da interveniše Mladen Božović, oba puta posle udaraca iz prilične udaljenosti. Da se baci, visokog Crnogorca naterali su Vladan Spasojević i Igor Pavlović.

Partizanov orkestar svirao je kao "Spori ritam bend" sve do 67. minuta, kada je solo deonicu imao Moreira, tačnije Doktor Mo. On je na 25 metara od gola Pustinjakovića primio loptu tako da je jednim potezom sebi dao for i izbacio čuvara, potom, simulirajući pokušaj šuta lobovao još jednog defanzivca i desnom nogom namestio fudbal na volejčinu, koju je sa 18 metara poslao levicom u dalji ugao Pustinjakovićevog gola - 0:2 i ovacije Portugalcu, koji se i u sredu uveče ponašao kao pravi kapiten tima.

Drugi gol šampiona porušio je sve motive Jagodincima, koji su odlučili da u poslednjih 25 minuta ipak malo zaigraju fudbala. Manjak igrača u plavom na njihovoj polovini terena stvorio je Jokanovićevim igračima više prostora, tako da su tek tada crno-beli uspevali da povežu veći broj pasova bez pogrešnog, odnosno da napadaju u talasima.

Dva minuta posle Moreirinog gola na teren su ušli Miloš Bogunović i Radoslav Petrović, umesto Veljka Paunovića i Zorana Tošića. U 79. minutu kontru i pas Dijare, Bogunović je uprksao pokušajem da lobuje čuvara mreže Jagodine.

Minut kasnije akciju po desnom boku završio je udarcem Stevanović, ali je pogodio stativu, a u 83. minutu ponovo je Bogunović bio u idealnoj prilici za gol, ali je sa tri metra uspeo da uradi težu stvar - promaši.

Ostalo je 2:0, do novog susreta istih rivala 12. novembra, kada će Jagodina gostovati u Humskoj, ali u Lav Kupu Srbije.